Choć brak zaufania do wody z kranu nadal jest duży, to coraz więcej osób przekonuje się do jej spożywania mimo wszystko. Woda z kranu to nie tylko duża oszczędność pieniędzy, ale co ważniejsze troska o ochronę środowiska naturalnego, ponieważ zużywamy zdecydowanie mniej plastiku.
Badanie wody z kranu można wykonać samodzielnie?
Po pierwsze trzeba sprawdzić jej smak, kolor oraz poziom zmętnienia. Jeżeli jest klarowna nie zawsze jednak oznacza to, że jest zdrowa i pozbawiona wszystkich bakterii czy szkodliwych związków. Jakość wody jest regularnie sprawdzana przez sanepid, który ma narzucone bardzo restrykcyjne normy unijne. Dzięki temu tak naprawdę można mieć pewność, że jakość wody w kranie jest dobra i bez większych obaw można z niej korzystać. Analiza wody możne być przez nas przeprowadzona w domu, wystarczy kupić specjalny test. On będzie określał ph wody, zawartość chloru oraz twardość.
Dzbanek filtrujący wodę dobry na początek
Decydując się na picie wody z kranu, warto zaopatrzyć się w specjalne filtry, np dzbanek filtrujący wodę, dzięki temu będzie ona smaczniejsza i dużo łatwiej będzie można przyzwyczaić się do jej smaku, co na początku może okazać się dość trudne.
Raport NIK nie pozostawia złudzeń
Picie wody z kranu to nic złego, dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze, ale również zadbać o środowisko naturalne, co jest bardzo ważne. Woda z kranu jest zdatna do picia, jest regularnie badana, dlatego nie warto się przesadnie obawiać. Jeżeli jakiekolwiek nieprawidłowości zostaną wykryte, sanepid od razu o tym poinformuje mieszkańców, także można spać spokojnie.
Tester twardości wody w kropelkach jest dobry do samodzielnego wykonania badania wody, jednak pokaże on jedynie szacunkową twardość wody. Paskowy tester twardości nie jest aż tak dokładny, ale w niektórych sytuacjach wystarczy.
ostatnie komentarze