Woda produkowana technologią osmozy odwróconej czyli filtrowana poprzez filtry osmotyczne jest aż tak czysta, iż dość często porównywana jest do wody destylowanej. Jednakże to woda lepsza pod kątem smakowym i ilości mikroelementów.
Różnice pomiędzy wodą destylowaną i wodą osmotyczną
W smaku woda destylowana jest mdła, niesmaczna. Przyczyną jest fakt, iż w chwili gotowania pozbywamy się rozpuszczonego w wodzie tlenu oraz co2, którego nie brakuje w wodzie przepuszczonej przez filtry do wody. Wymienione gazy mają istotny wpływ na smak wody. Przykładem tu może być fakt, że wody górskie szczególnie bogate w tlen, należą do wód miękkich oraz zaliczane są do I klasy czystości. Dwutlenek węgla wykorzystywany jest do napełniania gazem wód mineralnych w celu polepszenia jej smaku.
Ponadto destylacja wody nie eliminuje wszystkich produktów chlorowania wody. Pewne związki aromatyczne na przykład ropopochodne związki chloru, mające niższy moment wrzenia niż woda, migrują z parą do wody już przefiltrowanej. W taki sposób nie eliminujemy złych dla zdrowia związków. Dlatego właśnie bez wahania można powiedzieć, że odwrócona osmoza gwarantuje wodę smaczniejszą oraz zdrowszą niżeli woda destylowana.
Na czym polega proces destylacji?
Podstawy destylacji – Proces destylacji wody to metoda polegająca na wrzeniu wody, a następnie kondensowaniu pary wodnej. Pozwala to na oddzielenie wody od zanieczyszczeń i minerałów.
Korzyści i zastosowania – Destylacja jest skuteczna w usuwaniu szerokiej gamy zanieczyszczeń. Woda destylowana jest często stosowana w laboratoriach, w przemyśle oraz do celów medycznych ze względu na jej wysoki stopień czystości.
Ograniczenia – Mimo skuteczności, destylacja jest procesem energochłonnym i nie dodaje wody żadnych minerałów, co może być postrzegane jako wada w niektórych zastosowaniach.
Na czym polega proces odwróconej osmozy?
Zasada działania – Odwrócona osmoza to proces filtracji, który wykorzystuje półprzepuszczalną membranę do usunięcia zanieczyszczeń z wody poprzez wywieranie ciśnienia.
Efektywność i wykorzystanie – Ten proces jest wyjątkowo skuteczny w eliminowaniu soli, bakterii i innych zanieczyszczeń. Woda po odwróconej osmozie znajduje zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle.
Zalety i wady – Odwrócona osmoza zużywa mniej energii niż destylacja i pozwala na zachowanie niektórych minerałów w wodzie. Jednak wymaga regularnej wymiany membran i filtrów.
Jak to wygląda w praktyce?
Będąc pierwszy raz w USA zdziwiłam się bardzo widząc na półkach w marketach 5-6L baniaki z wodą destylowaną. Tam w tego typu baniakach sprzedawana jest właśnie woda destylowana lub woda źródlana (nie mylić z wodą mineralną). Niestety ta źródlana ma swój specyficzny posmak, który mi w herbacie i kawie nie pasował. Do picia jak najbardziej, ale nie do gorących napojów. Natomiast woda destylowana była jak najbardziej nadająca się do herbaty i kawy. Tak więc teoria teorią, ale woda destylowana może komuś smakować.
ostatnie komentarze