Jeśli korzystasz z wody studziennej, prawdopodobnie dotyczy Cię problem nadmiernego stężenia manganu i żelaza. Oba te metale dostają się do złóż głębinowych w wyniku naturalnych procesów zachodzących na Ziemi, a ich nadmiar oznacza spore kłopoty dla gospodarstwa domowego. Co jeszcze warto wiedzieć?
Mangan i żelazo w wodzie
Jeśli w Twojej wodzie znajduje się żelazo, prawdopodobnie masz także problem z manganem. Oba pierwiastki współistnieją ze sobą, a do wody przedostają się zazwyczaj w wyniku wymywania minerałów ze skład magmowych i osadowych. W niektórych przypadkach ich źródłem jest działalność człowieka i produkowane przez niego ścieki przemysłowe.
Normy manganu i żelaza w wodzie
Stężenie manganu i żelaza w wodzie różni się od lokalizacji. W Rozporządzeniu dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi przyjmuje się, że stężenie manganu nie powinno być wyższe niż 0,05 mg Mn/l. W przypadku żelaza wartość ta wynosi 0,2 mg Fe/l. Przeczytaj też: Jakie zanieczyszczenia mogą występować w wodzie ze studni głębinowej?
Czy mangan w wodzie jest szkodliwy? Przekonaj się oglądając zamieszczony poniżej materiał filmowy.
Jak usuwać żelazo i mangan z wody?
W przypadku własnych ujęć, zarówno żelazo, jak i mangan najczęściej występują w formie rozpuszczonej. Mangan z wody wytrąca się jednak znacznie gorzej niż żelazo, szczególnie przy niewielkich stężeniach.
Przy doborze metody odmanganiania i odżelaziania kluczowe jest nie tylko stężenie tych metali, ale też pH wody, jej utlenialność i mętność.
Jeśli celem usuwania manganu i żelaza (przy niedużych przekroczeniach) jest uzyskanie czystej wody spożywczej, dobrze sprawdzi się system odwróconej osmozy przeznaczony do montażu w miejscu poboru wody (zazwyczaj w kuchni pod zlewozmywakiem), a nie na całą instalację. Znacznie częściej wybierane są metody wykorzystujące wstępną aerację oraz specjalne złoże filtracyjne.
Zanim jednak podejmiesz decyzję w kwestii wyboru uzdatniania wody, wykonaj profesjonalną analizę fizykochemiczną wody, a wyniki pokaż specjaliście z branży systemów uzdatniania.
ostatnie komentarze