Wiele osób ze zdziwieniem obserwuje dziwny osad i podejrzane drobinki gromadzące się na dnie nowego czajnika do parzenia wody. Czujnym okiem spoglądamy również na szklane naczynia, które pomimo dokładnego umycia i spłukania, nadal nie są idealnie czyste. Załamujemy ręce, gdy nie jesteśmy w stanie doczyścić zabarwień i nalotów zdobiących sedes lub powierzchnię zlewu. Gdy do tego wszystkiego dodamy również herbatę o niezbyt przyjemnym smaku, matowe włosy oraz zniszczenie nowego sweterka z kaszmiru, diagnoza może być tylko jedna – naszym udziałem stała się twarda woda!
Jak przebadać wodę pod kątem jej twardości?
Normy dotyczące prawidłowej twardości wody, czyli zawartości w cieczy siarczanów, chlorków i soli oraz magnezu i wapnia w zjonizowanej postaci określił minister zdrowia w drodze rozporządzenia. Jeśli nasza woda przekracza ustalone parametry, konieczne staje się zmiękczanie wody do optymalnego poziomu. Jeśli korzystamy z publicznej sieci wodociągowej, wystarczy skontaktować się z dostawcą wody, by uzyskać informacje o stopniu jej twardości.
W przypadku samodzielnego ujęcia wody, twardość wody możemy sprawdzić podczas badania laboratoryjnego lub nawet skorzystać z dostępnych w sprzedaży prostych testów, jak paski testowe, oraz testery kropelkowe o większym stopniu wrażliwości, które dają możliwość wykonania dokładniejszego pomiaru. Twardość wody możemy sprawdzić także w firmach specjalizujących się w uzdatnianiu i filtrowaniu wód. Na miejscu otrzymamy wówczas również porady i fachową pomoc ekspertów.
Skutki zmiękczenia wody domowej
Zastosowanie rozmaitych filtrów oraz odkamieniaczy w krótkim czasie jest w stanie poprawić jakość naszego życia. Zauważamy większą efektywność środków czystości i płynów, czystszy bęben pralki oraz brak nieestetycznych smug na naczyniach. Woda nalana do dzbanka jest wyraźnie bardziej przejrzysta i nie występują w niej twarde odłamki kamienia. W przypadku osób wrażliwych miękka woda może zdecydowanie poprawić kondycję włosów, czy wygląd skóry. Kontrolowanie optymalnej miękkości wody i dokonywanie cyklicznych pomiarów pozwala oszczędzać czas i pieniądze.
Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem. Przeczytaj ciekawy artykuł napisany przez eksperta na stronie https://www.zestudni.pl/blog/czy-twarda-woda-szkodzi-wszystko-o-wodzie-z-kamieniem/.
ostatnie komentarze