Twarda woda w domu dawno przestała być problemem nie do rozwiązania. Dwie najbardziej popularne drogi to montaż zmiękczacza wody na cały dom oraz założenie kuchennego filtra odwróconej osmozy. Które rozwiązanie wybrać? Czym się różnią?

Zmiękczanie wody w całym domu

Jedynym sposobem, by skutecznie i trwale zmiękczyć wodę w całym domu jest złożenie centralnego zmiękczacza wody dopasowanego rozmiarem do stopnia twardości wody oraz wielkości jej zużycia. Domowe zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Dzięki filtracji przez dużą ilość złoża (zdecydowanie większą niż w filtrach narurowych) mieszkańcy domów, gdzie zastosowano zmiękczacz wody, mogą zapomnieć o twardej wodzie raz na zawsze. Wystarczy, że będą raz na jakiś czas dosypywać soli do regeneracji zmiękczacza wody i przynajmniej raz na pół roku wymienią wkład w filtrze wstępnym, a zmiękczacz wody zrobi sam całą resztę. Przy doborze urządzenia warto zasięgnąć porady sprzedawcy w dobrym sklepie z filtrami do wody. Zachęcamy dodatkowo do przeczytania: Zmiękczanie wody za pomocą wymiany jonowej

Punktowe zmiękczanie wody

Zdarza się, że montaż centralnego zmiękczacza wody bywa niemożliwy lub mocno utrudniony. Taka sytuacja rzadko dotyczy domów, częściej mieszkań. Wówczas zamiast jednego zmiękczacza wody na cały dom, możemy wybrać rozwiązania punktowe. Mogą być to filtry montowane na rurze z żywicą jonowymienną — analogicznie jak w zmiękczaczu wody lub bardziej zaawansowane urządzenia do filtracji wody. Małe filtry ze złożem jonowymiennym sprawdzą się tam, gdzie zużycie wody nie jest duże. W innym wypadku żywica szybko wyczerpie właściwości jonowymienne i woda znów będzietwarda.

Sposobem na skuteczne zmiękczenie wody w kuchni jest tzw. filtr szafkowy lub inaczej filtr kuchenny działający na zasadzie odwróconej osmozy. Filtracja przez membranę osmotyczną jest bardzo dokładna. Woda po odwróconej osmozie jest idealnie miękka i świetnie nadaje się do przygotowywania potraw oraz napojów, przy czym w czajniku, ekspresie do kawy czy w garnku nie zobaczymy już kamienia. Woda taka jest też oczyszczona z bakterii i wirusów, i bezpieczna do spożycia. Można dodatkowo wzbogacić wodę osmotyczną o minerały, stosując dodatkowy wkład mineralizujący do wody pitnej. Jeżeli chcielibyśmy natomiast zmiękczyć wodę jedynie częściowo, nie pozbawiając jej wszystkich minerałów zamiast filtra odwróconej osmozy, możemy zastosować nanofiltrację.

Miękka woda w domu? To proste!

Jak widać, istnieje kilka sposobów na zmiękczenie twardej wody. Kompleksowym rozwiązaniem jest oczywiście zmiękczacz wody zamontowany za wejściem wody do domu. Kiedy jednak z jakiegoś powodu nie możemy zainstalować centralnego zmiękczacza wody, pozostają nam jeszcze skuteczne rozwiązania punktowe, np. odwrócona osmoza w kuchni. Nie wiesz, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie? Skonsultuj się z ekspertem z branży uzdatniania wody na https://www.krainawody.pl/